Ako sa zvykne hovoriť, treba začať vždy od podlahy. Zvoliť si vhodný materiál na podlahu a farbu je čisto subjektívnou vecou. Konkrétnu podlahu by ste si mali vyberať nielen z praktických dôvodov, ale aj preto, že sa vám páči jej farba. Materiál ako aj farby je nutné zvoliť do miestnosti podľa jej funkčnosti a svetelnosti. Každá miestnosť je iná a vyžaduje konkrétne prístup v závislosti na požadovanom konečnom výsledku.

Svetlá verzus tmavá podlaha

Ak máte tmavý priestor, ktorý chcete trochu rozjasniť, voľte svetlú podlahu. Svetlá farba odráža svetlo, ktoré miestnosť presvetľuje a opticky zväčšuje. Svetlé farby sú symbolom čistoty a pokoja a dávajú miestnosti nadčasovosť. V kombinácii so studenými farbami stien môžete dosiahnuť triezveho účinku. Ale nepreháňajte to! Platí totiž, že čím bledšia podlaha, tým chladnejšia atmosféra. Veľmi dobre sa dopĺňajú napríklad tmavý nábytok a svetlá drevená podlaha. Svetlé farby sa dá tiež veľmi dobre kombinovať so širokou paletou iných farieb.

Ak ste milovníkom kontrastov, skvelým základným kameňom pre vás bude naopak podlaha tmavá. Tmavé podlahy možno dokonale spájať so stenami vo svetlých farbách alebo s inými tmavými farbami, ktoré sa používajú na zvýraznenie a dopĺňanie. Vyhnite sa intenzívnej bielej a namiesto toho zvoľte iné odtiene ako belavú alebo bielu so slabým nádychom inej farby. A nebojte sa doplnenie interiéru o farebné doplnky. Príliš veľa tmavých farieb môže totiž nakoniec pôsobiť ponuro.

Farba podlahy a priestorový účinok

Farby, svetlo a priestor sa do veľkej miery navzájom ovplyvňujú. Farby podlahy, stropu a stien majú zásadný optický vplyv na to, ako vnímate priestor. Môžete tak ľahko zariadiť, aby sa miestnosť zdala byť väčšia, menšia, širšia, užšia, hlbšia, vyššia, svetlejšia alebo teplejšia – záleží len na vás a vašich predstavách.

Ak potrebujete miestnosť opticky zväčšiť, skombinujte triezvu svetlú podlahu so svetlými stenami. Čím budú farby svetlejšie a studenšie, tým bude miestnosť pôsobiť priestrannejšie. Tmavé a teplé farby robia miestnosť menšou a útulnejšou. Zabudnúť by ste nemali ani na ochranné lišty. Podlaha sa zdá byť väčšia, keď lišty majú rovnakú farbu ako ona a naopak ak majú lišty rovnakú farbu ako steny, pôsobí podlaha menšie.

Farba vašej podlahy by vždy mala byť buď o dva odtiene svetlejší, alebo oveľa tmavšia ako farba nábytku. Podlaha a nábytok v rovnakej farbe a druhu dreva sú možné iba v prípade, že máte medzi nimi koberec v odlišnej kontrastnej farbe. Podlahu v neutrálnej farbe (napr. prírodný lakovaný dub) sa nebojte kombinovať s nábytkom vyrobeným z veľmi tmavého dreva (napr. z wenge alebo orecha). Svetlý nábytok nalakovaný na bielo bude tiež vyzerať veľmi príťažlivo.

Nábytok zo svetlého dreva v spojení s bledými stenami a svetlou podlahou vytvára doma pokojné prostredie. Je to bezpečný prístup, ale môže to skončiť mdlým interiérom. Príliš veľa rovnakých odtieňov pôsobí monotónne.

Zaujímavé kombinácie ponúkajú tropická drevá vytvárajúce nezvyčajne jasné teplé podlahy. Ide o dreva, ktoré pôsobí veľmi živo, a preto k nim môže byť ťažké nájsť zodpovedajúce nábytok a pokrytie stien. Zlatým pravidlom je v takom prípade udržať steny teplé a neutrálne (napr. belavé odtiene bielej). Vznikne tým atraktívny kontrast s podlahou. Kontrastné účinky však nepreháňajte a používajte maximálne jednu či dve odlišné zvýrazňujúce farby.

Akým dojmom pôsobí na pozorovateľa konkrétna farba podlahy?

Podlahy s nažltlou béžovou farbou: Žltkasté, béžovej farby sú teplé, útulné a pôsobia optimistickým dojmom. Podlahy s dekorom dubu, buku alebo javoru môžu tmavú miestnosť opticky zatepliť.

• Podlahy s červenkastou oranžovou farbou: Aj tieto podlahy vyvolávajú v miestnosti veľmi teplý pocit. Vhodná je kombinácia so žltými zvýrazňovacími prvkami.

• Hnedé podlahy: Hnedý odtieň u podláh musí v porovnaní so stenami vždy zostať v pozadí. Hnedá farba nie je mdlá, je univerzálny a hodí sa do mnohých rôznych interiérov za predpokladu, že do miestnosti preniká dostatok svetla, aby túto farbu vyzdvihlo do popredia. Hnedá sa skladá z niekoľkých ďalších farieb, čo znamená, že ju možno kombinovať s mnohými ďalšími farbami. V niektorých interiéroch sa kombinujú komplementárne farby pre podlahu a steny s úmyslom dosiahnuť kontrastu. V iných situáciách sa dáva prednosť kombináciu tón na tón. Tón na tón znamená, že sa kombinujú odtiene rovnakej farby, ale v tmavšom a svetlejším prevedení. Možno tým vytvoriť veľmi harmonické a kľudné efekty, môže to však prejsť do monotónnosti.

Zdroj: http://www.s24.sk/sk/Byvanie/Podlahy/Aka-farba-podlahy-sa-hodi-do-interieru.alej

Zdrojom všetkých textov a fotografií je internet, nie sú vlastníctvom spoločnosti Phase s.r.o. a slúžia len na inšpiráciu.