Inteligentne a funkčne zariadiť malú miestnosť je ťažké a vyžaduje si širšiu perspektívu. Rovnaké je to však aj v prípade veľkej obývačky, ak chcete, aby pôsobila útulne a zároveň celistvo.

 

Kým malé priestory majú nevýhodu v tom, že pri ich zariaďovaní máte limitované možnosti, veľké miestnosti sa potýkajú s opačným problémom – možností je príliš veľa. Jediným spôsobom, ako zúžitkovať každý jeden kút naplno, je vytvoriť si akési zóny pre rôzne činnosti počas dňa.
Výsledok môže byť buď skvelý a vám vznikne ideálny priestor na zábavu a oddych pre všetkých členov rodiny, alebo katastrofálny, keď sa vám podarí vytvoriť mix štýlov, ktoré vôbec nejdú dokopy. Zozbierali sme pre vás dizajnérske tipy, s ktorými docielite harmóniu a požadovanú úroveň komfortu.

Zjednotený priestor obývačky s použitím zaujímavo riešených políc, v ktorom chýba už len štýlová sedačka. Zdroj: pixabay.com

 

Vytvorte zóny

Základom takmer každej slovenskej obývačky býva televízor, na ktorý sa orientuje sedacia súprava. Môžeme teda hovoriť o akejsi zóne zábavy, kde sa každý večer schádzajú všetci členovia rodiny, aby si spoločne pozreli film, seriál alebo televíznu reláciu. Dizajnéri tvrdia, že do rozmerných priestorov je najideálnejšia rohová sedačka kvôli tomu, že pôsobí útulne a je možné zvoliť si ľubovoľnú dĺžku jej ramien.

Príklad rôznych zón v priestore obývačky, ktoré vytvoril náš zákazník. Zdroj: sedackyphase.sk

V malej obývačke musíte čarovať s priestorom, nemáte tu teda možnosť vytvoriť si ďalšie zóny. Ak však máte vo vašom dome alebo byte k dispozícii veľký priestor, máte voľnú ruku pri voľbe, aké ďalšie malé „centrá“ si v ňom vytvoríte. Bežnou súčasťou obývačiek bývajú napríklad jedálenské stoly, veľké knižnice, herné centrá s konzolami či miesto na hudobný nástroj.

 

Opticky rozdeľte priestor

Na rozdelenie jednotlivých zón môžete použiť rôzne prvky, tým najzákladnejším môže byť napríklad chrbát sedačky. Ak máte veľkú obývačku, nemusíte sedaciu súpravu ukladať ku stene – nechajte priestor dýchať a sedačku umiestnite tak, aby jeden z jej chrbtov pôsobil ako oddeľovač od ďalších zón. Na optické oddelenie výborne poslúžia aj koberce, stavte však na viacero malých a nie na jeden centrálny, ktorý bude pokrývať celú plochu podlahy. Na tento účel tiež poslúžia aj výrazné závesy.

 

Ak by ste však chceli zájsť ešte ďalej, na strop môžete pridať trámy alebo vybudovať tzv. polosteny do výšky pása priemerného človeka. Prvkom, ktorý sa využíva na ohraničenie rôznych centier v obývačke, tiež býva aj vysoký a úzky ozdobný stolík, ktorý môžete položiť k chrbtu sedačky. Dávajte však pozor, aby výška stolíka neprevyšovala výšku opierky.

Sedačka Lamia u nášho zákazníka vytvorila zaujímavé konverzačné centrum. Zdroj: sedackyphase.sk

Používajte zaujímavé prvky

Problémom veľkých miestností často bývajú vysoké strop, ktoré pri nízkej výške nábytku vytvárajú neželaný kontrast. Ak aj vás trápi tento problém, skúste malý trik, ktorý používajú bytoví dizajnéri – strop natrite minimálne o dva odtiene tmavšou farbou ako zvyšné steny – priestor sa tak opticky zmenší a bude pôsobiť príjemnejšie.

Netradične tiež môžete využiť osvetlenie miestnosti. Namiesto jedného masívneho stropného lustra stavte na rozmiestnenie menších a nenápadnejších lámp rozmiestnených po celej izbe. S počtom lámp to však neprežeňte, postačí vám napríklad jedna centrálna visiaca zo stropu a dve alebo tri v rôznych kútoch. Dbajte tiež na to, aby sa ich dizajn navzájom nebil – buď stavte na elegantné sklenené svietniky alebo lampy s tienidlami vo farbách tón v tóne (teda farby v podobných odtieňoch).

Police na stenách takisto nemusia byť nudné. Vyskúšajte napríklad netradičný systém políc, ktorý zaberie celú jednu stenu – vaša zbierka kníh bude prispievať k domáckemu pocitu, ktorý z obývačky budete mať nielen vy, ale aj vaši hostia.

Vo veľkej obývačke sa tiež môžete hrať s farbami a vzormi. Funkciu optického oddeľovača priestoru výborne zastúpi napríklad farebná tapeta alebo imitácia tehlového obkladu na stene za televízorom. Pri doplnkoch stavte na ich väčšie rozmery – obrazy a fotografie môžu byť rozmernejšie ako v malých priestoroch, to isté platí aj o sviečkach, soškách alebo ozdobných vankúšoch, otomanoch a izbových kvetinách.

Je veľmi veľa možností, ako môžete pracovať s veľkým priestorom, ktorý vám bol daný. Môžete využiť služby profesionálneho dizajnéra, no bohate vám postačí napríklad aj čas strávený na blogoch zameraných na bytový dizajn a architektúru. Internet je nekonečnou studnicou inšpirácie, veríme, že svojou troškou sme prispeli aj my.

 

Váš PHASE tím