Každá miestnosť v dome spĺňa svoj špecifický účel. Obývačku za bežných okolností „obývame“ počas drvivej väčšiny dňa, zariadiť by sme si ju preto mali adekvátne k tomu, na čo ju najčastejšie využívame.

„Ako si zariadiš, tak máš,“ hovorí sa o živote, no aplikovať by sme to veľmi jednoducho mohli aj na bývanie. Každá miestnosť v domácnosti by mala odrážať osobnosť svojich majiteľov z prostého dôvodu – aby sme sa doma cítili dobre, pohodlne a aby našu relaxáciu nekazil žiadny rušivý element. Nejde pritom len o dizajn, farebné kombinácie a harmóniu medzi jednotlivými prvkami interiéru, dôležité je aj samotné rozmiestnenie nábytku a jeho orientácia. Ako by ste mali postupovať?

 

Ako prvý určite centrálny bod

Aj keď sa môže zdať, že tento bod sa týka najmä tých, ktorí začínajú so zariaďovaním na tzv. čistej podlahe, nemusí to byť tak celkom pravda. Centrálny bod v obývačke je kľúčový pre určenie orientácie nábytku, najčastejšie sedačky, konferenčného stolíka či prípadných taburetiek a kresiel. Pokiaľ len kupujete novú sedačku alebo obmieňate nábytok a staré rozmiestnenie vám vyhovuje, nemusíte nič meniť.

Ak ste však s pôvodným nábytkom mali problémy pri bežnom pohybe, nadmerne vám svietilo slnko na obrazovku televízora alebo bola, naopak, centrálna časť obývačky príliš tmavá, skúste porozmýšľať o inom mieste, kam sa bude orientovať nábytok.

„Ohniskom“ obývačky býva vo väčšine domácností televízor, no môže ním byť napríklad aj okno so zaujímavým výhľadom, knižnica s kolekciou kníh alebo suvenírov, zábavný systém, kozub alebo umelecké dielo. Je to miesto, na ktoré vám ako prvé padne zrak pri príchode do miestnosti. Ak radi diskutujete alebo často hostíte návštevy, môže ním byť aj konferenčný stolík, okolo ktorého sa bude orientovať pohovka s kreslami.

Ak je vaša obývačka rozmerná, môžete mať takýchto centier viac – jedno hlavné a to druhé (alebo aj tretie) ako vedľajšie. Obývacia izba by mala byť miestom, ktoré perfektne vyhovuje vášmu životnému štýlu. Spoznajte ho a zariaďte si ju tak, aby bola účelná a pohodlná presne pre vás.

 

Aké sú všeobecné situácie, v ktorých sa môžete nájsť aj vy?
Podľa dizajnérov existuje päť základných možností rozmiestnenia nábytku. Tou prvou je dôraz na ohniskový bod, kde sa sedenie orientuje okolo televízora (alebo krbu atď.). Druhou možnosťou je usporiadanie sedacieho nábytku do stredu miestnosti tak, aby sa dalo pohodlne konverzovať a zároveň aby sa dali sedačka a kreslá obchádzať dookola.

Typické rozmiestnenie obývačky je s dôrazom na ohniskový bod – najčastejšie televízor. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Tretia situácia je typická pre rodiny s deťmi, ktoré nutne potrebujú vytvoriť priestor na hranie tých najmenších a zároveň aj na ostatné činnosti (rozprávanie, sledovanie televízie, čítanie,…) pre dospelých. Možnosťou je medzi priestor sedačky a televízora umiestniť pohodlný koberec, na ktorom sa môžu drobci zabávať a zároveň budú pod drobnohľadom rodičov.

Štvrtá možnosť je vhodná najmä do domácností s veľkou obývacou izbou. Ide o dôraz na vizuálnu harmóniu, keď sa môžete s vaším nábytkom vyhrať. Základom je umiestňovanie podobne veľkých kusov oproti sebe (napríklad sedačka oproti obývačkovej stene alebo oproti dvom kreslám). Kým sa vám podarí vytvoriť dokonalý súlad, pravdepodobne budete musieť vyskúšať rôzne kombinácie.

Posledným, piatym princípom je dôraz na zarovnávanie a symetriu. Pomocou neho sa páry nábytku, ale aj lámp, doplnkov a umeleckých predmetov rozmiestňujú do rovných línií. Symetrické aranžovanie je vhodné pre formálne priestory ako čakárne, zasadačky alebo konferenčné miestnosti.

 

Dajte všetkému ten správny rozmer

Jedným z hlavných pravidiel pri zariaďovaní je harmónia a rovnováha. To platí najmä vo vzťahu nábytok verzus veľkosť miestnosti, ale takisto aj medzi nábytkom a členmi domácnosti. Veľké izby si prirodzene žiadajú rozmerný nábytok, no nemusí byť zákonite každý kus nad bežným veľkostným priemerom. Naopak, malé miestnosti je nutné zariadiť maximálne účelne – zvoľte radšej jednoduchšiu skrinku pod televízor a priemerne veľkú sedačku. Extra sedenie pre návštevy môžete vytvoriť pomocou taburetiek alebo sedacích vakov, ktoré počas bežných dní uložíte mimo obývačky.
Ak potrebujete veľkú sedačku pre vašu početnú domácnosť a máte na ňu dostatok miesta, určite si ju kúpte. Konferenčný stolík by mal korešpondovať s rozmerom sedačky – odporúča sa, aby stôl tvoril ½ alebo 2/3 pohovky. Bočné stolíky môžu byť aj menšie, najmä ak slúžia len na lampy a odkladanie malých vecí.

Konferenčný stolík by mal byť adekvátne veľký k rozmeru sedačky. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Máte cenný porcelán alebo množstvo trofejí, ktoré chcete vystaviť? Zaobstarajte si presklenú policu, ktorá minimalizuje usádzanie prachu. Ak máte veľa vecí a potrebujete množstvo úložného priestoru, pokojne do obývačky umiestnite dobre vyzerajúcu skriňu alebo komodu. Mala by byť s uzavretými dvierkami, aby ste udržali čistotu priestoru a zároveň skryli to, čo nepotrebujú vaši návštevníci vidieť.

 

Vyberte si poťah sedačky, ktorý vám presne vyhovuje

Moderné poťahové materiály na sedacie súpravy sú odolné proti poškodeniu, ľahko sa udržiavajú a čistia a na výber je obrovské množstvo farieb a štruktúr. Voľba poťahu sedačky by tiež mala odrážať to, aká je vaša momentálna rodinná situácia.
Ak máte malé deti a málo času na upratovanie alebo ošetrovanie poťahu, zvoľte si niektorý z našich umývateľných látkových poťahov. Sú pevné a škvrny od fixiek alebo pasteliek z nich dokážete vyčistiť aj čistou vodou. Viac o starostlivosti o látkové sedačky si prečítajte v našom staršom blogu.

Škvrny na látkových sedačkách Phase odstránite čistou vodou.

 

Kožené sedačky sa takisto ľahko čistia, no väčšinou ich odporúčame zákazníkom, ktorí už majú odrastené deti alebo sú mladí a slobodní a sú ochotní do takéhoto exkluzívneho nábytku investovať viac. Takto potiahnuté sedacie súpravy sú veľmi odolné a pri správnej starostlivosti vydržia aj viac ako 10 rokov. O kožu sa však treba starať citlivejšie. Keďže ide o prírodný materiál, dôležité je ošetrovanie špeciálnymi prípravkami a tiež impregnácia, ktorá zabráni vsakovaniu škvŕn do poťahu. Starostlivosti o kožené sedačky sme sa takisto venovali v našom blogu.
Pri zariaďovaní obývačky nezabúdajte ani na malé drobnosti a doplnky, ktoré jej vdýchnu tú správnu domácku atmosféru a vám vyčaria úsmev na tvári. Môže ísť napríklad o pohodlné vankúšiky na pohovku, no milým doplnkom sú tiež romantické sviečky, rodinné fotografie v rámoch, živé kvety a koberce.