Je piatok popoludní, víkend volá, no vy stále trčíte v práci. Netrvá dlho a vznikne dilema: ostať v práci a krásny letný deň obdivovať len spoza okna alebo vyjsť v ústrety nadchádzajúcemu víkendu a zobrať si prácu domov? Väčšina by asi brala tú druhú možnosť. No na prácu doma nestačí mať len zodpovedný prístup a odhodlanie, nutnosťou je tiež vhodný priestor. Ako by mala vyzerať domáca kancelária?

  1. Vyhraďte si miesto na prácu

Asi najdôležitejšie pri zriaďovaní domácej kancelárie je jej umiestnenie. Nie každý si môže dovoliť luxus v podobe vyhradenia celej jednej miestnosti pre pracovňu, aj keď takéto riešenie je najideálnejšie. Častým ťahom preto býva vytvorenie pracovne v hale alebo obývačke. Vyvarujte sa pracovania v spálni, tá má slúžiť len na oddych, ktorý by ste si pri kope papierov a všadeprítomného stresu vychutnali asi ťažko.

  1. Zaujímavé interiérové riešenia

Ak ste majiteľom menšieho bytu, pracovňu si môžete vytvoriť s pomocou rôznych priečok, paravanu alebo závesom.
Na prácu sa predsa potrebujete sústrediť a nechcete, aby vás neustále vyrušovali ostatní obyvatelia bytu.

  1. Pracovná a relaxačná časť

Ak vám to možnosti vášho bytu alebo domu dovoľujú, rozdeľte vašu domácu pracovňu na pracovnú a relaxačnú časť. Ak nie fyzicky, aspoň vizuálne. V pracovnej časti by mal byť veľký pracovný stôl, ktorý na sto percent spĺňa vaše požiadavky na prácu. Na svoje zdravie myslite pri výbere kancelárskeho kresla, za kvalitu sa vám váš chrbát poďakuje. Pracovný stôl by nemal byť pod ani pred oknom, najmä ak pracujete s počítačom. V pracovni treba klásť dôraz aj na zdroje svetla. Ideálne je, ak do miestnosti prúdi čo najviac denného svetla, ak to však nie je možné, zaobstarajte si dostatočne silné zdroje umelého svetla, ktoré budú zároveň šetrné k vašim očiam.

Relaxačná časť pracovne by mala byť posvätným miestom, kde budete čerpať energiu na riešenie nových pracovných úloh. Jeho základom býva kvalitná sedacia súprava. Môže byť zložená z dvojmiestnej pohovky a leňošky, kresla a taburetky, skrátka – môžete si ju vyskladať úplne podľa svojich predstáv. Variabilná sedacia súprava poslúži asi najlepšie – môže plniť funkciu designovej sedačky, kresla na oddych či čítanie a po rozložení poslúži ako dočasné lôžko v nepredvídateľných situáciách.

  1. Psychológia farieb

Psychická pohoda je pri práci veľmi dôležitá. Verte či nie, aj použitie farieb môže pozitívne alebo negatívne ovplyvniť vaše pracovné výkony. Asi najvhodnejšou farbou do pracovne je modrá. Podporuje sústredenie a efektivitu práce, odporúčajú sa najmä jej svetlejšie odtiene. Potrebné duševné uvoľnenie poskytuje aj zelená farba, ktorá zároveň vytvára pohodu a inšpiruje k tvorivej činnosti. Optimizmus a oživenie prinesie do pracovne červená a oranžová. Tieto optimistické farby vás nabijú energiou a stimulujú kreativitu, netreba to s však nimi preháňať a použiť ich na vymaľovanie stien. Leňoška alebo doplnky v týchto ohnivých farbách poslúžia dostatočne dobre. Pre kreatívne profesie je ďalej vhodná fialová či žltá, analytikom, naopak, lepšie padnú zemité a neutrálne farebné tóny.

Zdroje obrázkov: styleandhome.com, harpersbazaar.com, flickr.com, alovelybeing.com