Spájanie kuchyne s obývačkou je veľmi žiadaným trendom. Ak aj vy uvažujete o zmene dispozičného riešenia alebo ste kúpili byt, ktorý už takto riešený priestor má, prečítajte si pár dizajnérskych rád.
Spojenie obývačky s kuchyňou môže byť aj extravagantné. Zdroj: bigstockphoto
Prečo „áno“ spojeniu kuchyne s obývačkou?
Nie je to len trendy, ale najmä praktické. Zväčša sa takéto riešenie využíva najmä v malých bytoch, aby sa priestor opticky rozšíril a prevzdušnil.
Nie je to však pravidlo. Prepojenie obývacej izby s kuchynskou časťou ponúka prakticky neobmedzené možnosti aj vo veľkých miestnostiach. Pri nich zas môže byť problémom zladiť všetky prvky tak, aby navzájom fungovali, dávali zmysel a tvorili jeden celok. Priveľa možností totiž často môže zvádzať k prekombinovaniu a narušeniu harmónie. Mať preto jasnú predstavu a plán je nevyhnutné.
Kuchyňa a obývačka patria (okrem spálne) k najpoužívanejším miestnostiam v dome alebo byte. Odohráva sa tu takmer všetok rodinný život. Zlúčenie týchto dvoch miestností sa preto vníma aj ako príležitosť pre spájanie rodiny. Človek, ktorý varí, vďaka tomu nemusí byť odrezaný od ostatných členov, práve naopak. Do prípravy jedla sa môžu zapojiť všetci, dokonca aj vtedy, keď v televízii ide obľúbený program.
Praktické rady prepájania kuchyne s obývačkou
- Hlavnú nevýhodu – zápach a hluk – môžete odstrániť, respektíve minimalizovať elegantne. Stavte na nehlučné spotrebiče – najmä na umývačku riadu a digestor. Kvalitný digestor je nevyhnutný najmä kvôli tomu, aby od vôní z varenia nenapáchli textílie v obývačke – závesy, deky, vankúše či dokonca látková sedačka. Jeho výkon by mal korešpondovať s veľkosťou miestnosti – čím väčšia, tým silnejšie odsávanie.
- Pokiaľ vám to priestor dovoľuje, zvoľte kuchynský ostrovček, ktorý opticky oddelí kuchyňu od obývačky a zároveň prepojí obidve časti miestnosti. Pouvažujte nad ideálnym rozmiestnením funkcií variča – môžete sa pokojne vyhrať s netradičnými prvkami ako wok alebo gril. Ostrovček zaujímavo osvetlite alebo nadeň umiestnite stojan na hrnce či poháre na stopkách. Vhodným riešením je tiež prepojenie ostrovčeka s jedálenským stolom.
V programe Jak se staví sen dizajnéri zjednotili stredový ostrovček s jedálenským stolom. Malinová sedačka Phase je skvelým kontrastom k celkovému interiéru. Zdroj: sedackyphase.sk
- Niektorí dizajnéri odporúčajú zvoliť v kuchynskej časti odolnejšiu dlažbu a v obývačkovej zas drevenú alebo laminátovú podlahu, iní zas upozorňujú na to, aby bol v celej miestnosti len jeden typ dlážky. Záleží však na vás, či chcete aj v takto spojenej miestnosti opticky oddeľovať jej jednotlivé časti alebo vám skôr ide o harmonizáciu a vytvorenie jednoliateho celku.
- Aby nebolo prostredie miestnosti „príliš kuchynské“, pouvažujte nad vstavanými spotrebičmi, ktoré sú ukryté za dvierkami kuchynskej linky. Kompromisom tiež môže byť ich jednoduchý a čistý dizajn. Pravidlom pri spojených miestnostiach býva absencia typického kuchynského obkladu, ktorý môžete nahradiť zaujímavejším sklom alebo tapetou.
- Usilujte sa o materiálové zjednotenie vo vzťahu kuchynskej linky a nábytku v obývačke. Nemusíte zachádzať do extrémov. Stačí, ak nájdete zdravú mieru aj v prípade kontrastov. Platí, že drevené časti by mali mať podobný odtieň, či už ide o dvierka alebo nožičky na sedačke. Absolútne nevhodná je nerovnováha v masívnosti materiálu – čistá biela kuchyňa sa nehodí k tmavému robustnému nábytku a naopak.
- Pokiaľ chcete zvoliť jeden centrálny kontrast, sedačka je na to ideálna. Môže byť napríklad vo výraznej farbe, v zaujímavom dizajne alebo materiálovom vyhotovení. K jednoduchému „nevinnému“ dizajnu vyberte napríklad dominantnú koženú sedačku v čiernej alebo červenej farbe.
Nechajte si poradiť
Schopnosť vidieť celok ešte predtým, než sa zrealizuje, má len veľmi málo ľudí. Profesionálni dizajnéri preto radia, aby ste sa v otázke prepájania kuchyne a obývačky poradili s odborníkmi. Nejde pritom len o estetické hľadisko, ale aj o technické. Pokiaľ sa chystáte v byte alebo v dome búrať priečku, aby ste otvorili priestor, mali by ste si nechať vypracovať statický posudok. Ten je nevyhnutný, pokiaľ ide o nosnú priečku. Statik vám poradí, akým spôsobom môžete postupovať a aký veľký otvor môžete vybúrať.
Príjemné prepojenie kuchynskej a obývacej časti zladené tón v tóne. Zdroj: sedackyphase.sk
Dizajnér alebo architekt vám môže pomôcť s dispozičným riešením jednotlivých prvkov vašej novej „obývačko-kuchyne“ a takisto s kombináciou farieb, textúr, nábytku a doplnkov. Ak si myslíte, že ide len o zbytočné výdavky, ste na omyle. Špecialista na interiér totiž vidí oveľa viac ako bežný laik.
Platí totiž, že kým jednotlivé kusy nábytku alebo doplnkov môžu vyzerať perfektne, vo vnímaní celku to už až také ružové nebude. Dizajnér či architekt vám navyše pomôžu využiť potenciál priestoru naplno. Nemusíte pritom s nimi spolupracovať príliš úzko – často postačí aj jedna konzultácia, pri ktorej mu ukážete pôdorys miestnosti a necháte si poradiť v otázke základného kombinovania farieb a materiálu či vhodného rozmiestnenia nábytku. Bude to pre vás užitočnejšie oveľa viac ako obrázok v časopise alebo kuchyňa s obývačkou vášho známeho – čo funguje inde, nemusí zapôsobiť u vás.