Pes, mačka a sedačka


Zvládne to vaša sedačka bez všadeprítomných chlpov a rozodratých miest?


Povedzme si otvorene – sedačky nie sú konštruované na to, aby zniesli brúsenie pazúrikov. Niektoré sú však voči domácim maznáčikom odolnejšie, ako iné. 


Lesklé preležané miesta, škrabance, fľaky a všadeprítomné chlpy. Nemusíte byť práve detektív Poirot, aby vám bolo jasné, že sa v domácnosti nachádza zviera. Po psíkovi zostávajú preležané miesta a fľaky od blata a slín, mačka zasa neodolá vášnivému zatnutiu pazúrikov do poťahu.  


Každý úprimný chovateľ dosvedčí, že sedačka v prítomnosti chlpáča trpí. Máte doma zvieratko, no zároveň sa nechcete vzdať sna o dokonalom gauči? Pripravte sa na to, že táto kombinácia bude vyžadovať chovateľskú dôslednosť a prísnosť. Zároveň je rozumné, ak na prítomnosť chlpáča myslíme už pri výbere sedačky. Podľa čoho sa teda máte rozhodovať?

1. Odolný poťah je základ

Ak chcete, aby vám sedačka vydržala, vyberajte odolné a husto tkané látky. Zistite si, ako tkanina dopadla v teste Martindale. Číselný údaj Martindale je v prípade domáceho maznáčika rozhodujúci, pretože ukazuje, po koľkých oderoch sa na tkanine vytvorí prvá stopa poškodenia. Bežná rodina bez chlpáča si pokojne vystačí aj s hodnotou 50.000. Ak máte doma štvornohého člena rodiny s pazúrikmi, nezaškodí látka s hodnotou 80.000, prípadne aj viac. Rekordérom v odolnosti je belgický poťah Catallina, ktorý sa pýši číslom 100.000, čo znamená extrémnu odolnosť vlákna voči pretrhnutiu. Úplným ideálom je poťahová látka Bounty, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre rodiny s domácimi maznáčikmi.


2. Pripravte sa na blato

Máte doma psíka? Aj pri tom najpoctivejšom sprchovaní sa stane, že na labkách zostane trochu blata z prechádzky. Mačička zasa zvykne medzi pazúrikmi prenášať piesok z mačacieho záchoda. Stačí, aby sa váš chlpáč usalašil na sedačke a na poťahu sa objavia nevábne fľaky. Čo s tým? 


Ideálne je, ak zvieratku prístup na sedačku úplne zakážete. Ak na to nemáte srdce či výdrž, pomôže poťah s technológiou Easy Clean, ktorá zabraňuje preniknutiu špiny do vnútra vlákna. Pre vás to znamená, že „miesto činu“ stačí zľahka pretrieť vlhkou handričkou – a škvrna je preč. Technológiu Easy Clean nájdete napríklad na poťahoch BountyCharmCatallinaEmotionFiorelina či Stellina

3. Aký chlpáč, taká farba sedačky

Niekto vyberá odtieň poťahu podľa steny, niekto podľa koberca. My radíme, aby farba vašej sedačky ladila s vaším maznáčikom. Myslíme to vážne, pretože nič neupúta viac pozornosti, ako biele chlpy na čiernom gauči a naopak. Ako sa ale rozhodnúť, keď máte chlpáčov viac, prípadne netušíte, aké zvieratko vám do domácnosti pribudne v budúcnosti? Voľte tzv. „multicolor“ poťahy, ktoré sú utkané z vlákien viacerých farieb, napr. CatallinaEmotionFiorelina či Stellina


Pozornosť venujte aj materiálu poťahu. Chlpov sa najťažšie zbavíte z povrchu zamatových a menčestrových poťahov. Nezaškodí, ak budete mať poruke aj špeciálny vysávač na zvieracie chlpy. Nežiadúcich vlákien a chlpov vás zbaví aj klasický lepiaci valček či špeciálna gumená rukavica, ktorú zoženiete v chovateľských obchodoch.


4. Koža, alebo textília?

Túto dilemu rieši veľa chovateľov. Každé zviera je svojrázne, ale vo všeobecnosti platí, že mačky láka k zaťatiu pazúrikov najmä textília. To znamená, že kožu si väčšinou nevšímajú. Psy sa dajú vycvičiť, ale pokým máte šteniatko, oplatí sa s kožou počkať. 


Pre chovateľov odporúčame hrubší typ kože, napríklad Royal s hrúbkou 1,2 až 1,4 mm. A pre istotu ju prikryte mäkkučkou dekou. 


5. Pozor na nohy!

Nie na vlastné, skôr sa obávame o nožičky sedačiek a stolov. Na tých drevených si najradšej pochutia šteniatka, ale občas si pri nich skráti čas aj dospelý psík. Pri výbere väčšiny sedačiek Phase si môžete zvoliť nielen poťah a komponenty, ale aj typ nožičiek. Vyberajte skôr chladné kovové materiály, prípadne sedačky bez nožičiek. Ak sa vám predsa len páčia drevené nožičky, potrite ich olejom s vylúhovanými klinčekmi, ktoré psíkom nevoňajú. 


Dôležitá rada na záver: 

Rátajte s tým, že každé zvieratko je svojské. Niektorý chlpáč si vašu sedačku ani nevšimne, iný ju môže zničiť za pár hodín. Krása vašej sedačky však nezávisí na vašom domácom maznáčikovi, ale najmä na vás a vašej chovateľskej dôslednosti.