Uzavretá alebo otvorená knižnica? Od stolára alebo z obchodu? Prečítajte si naše tipy, ako si vybrať tú správnu.

Aj keď žijeme v dobe smartfónov, tabletov a elektronických čítačiek kníh, napriek tomu sme od čítania klasických viazaných titulov zatiaľ neupustili. Aj mnoho mladých ľudí túži mať doma veľkú knižnicu, ktorá dodá obývacej izbe domácu a intelektuálnu atmosféru. My vo Phase to často vidíme aj na fotkách, ktoré nám posielajú naši zákazníci. Neraz sa v blízkosti našej sedacej súpravy tyči práve knižnica.

Rovnako ako sedačka, aj knižnica je neoddeliteľnou súčasťou slovenských obývačiek. Slúži nielen ako úložný priestor, aj samotné knihy sú dekoráciou, ktorá upúta pozornosť nejednej návštevy. Ak aj vy túžite po poličkách plných kníh, ponúkame vám niekoľko rád, ktoré vám s výberom knižnice pomôžu.

Rovnako ako sedacie súpravy, aj knižnice sú neodmysliteľnou súčasťou obývačiek. Na fotke od nášho zákazníka môžete vidieť, ako zútulňujú priestor. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Knižnica na mieru alebo z obchodu?

Ak bývate v prenájme alebo si zariaďujete svoje prvé bývanie, radšej si zatiaľ kúpte jednoduchú policovú skriňu z obchodu. Ak po čase zistíte, že chcete mať knižnicu inde a v inej veľkosti, ľahšie ju presťahujete, prípadne vám ju nebude ľúto vymeniť.

Už nie ste v zariaďovaní domova nováčikom? Potom si skúste dať urobiť knižnicu na mieru. Nemusíte dlho behať po obchodoch a zdĺhavo hľadať taký rozmer knižnice, ktorý sa zmestí presne do vašej obývačky. Nábytok na mieru ocenia predovšetkým ľudia bývajúci v atypických či malých priestoroch. Knižnicu si môžete navrhnúť aj sami a neobmedzovať sa len tým, čo je v obchodoch.

Pri vymýšľaní, ale aj pri kúpe nábytku myslite na to, že knižky majú rôznu veľkosť a aj jednotlivé police by preto mali mať rozdielnu výšku, prípadne by mali byť nastaviteľné. Pohodlne sa tak do nich zmestia aj väčšie knihy, ktoré by inak museli ležať naskladané na sebe.

Pri navrhovaní knižnice myslite na rozdielnu výšku jednotlivých poličiek, aby sa do nich zmestili aj veľké knihy tak, ako to môžete vidieť v obývačke nášho klienta. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Hlboká alebo plytká knižnica?

Úložný priestor na knihy býva väčšinou skvelým riešením, ako využiť miesto, kam by sa iný nábytok nevošiel. Knižnica totiž nemusí byť veľmi hlboká, stačí 30 centimetrov, na menšie knihy stačia aj užšie poličky. Ak máte napríklad medzi stenou a dverami nevyužitý priestor, neváhajte ho zaplniť úzkymi policami na knihy.

Hlbší nábytok, napríklad klasický 40 centimetrov hlboký, spôsobuje, že po čase začnete ukladať knihy do dvoch radov, čo nie je úplne praktické. Určite sami viete, že na tie vzadu človek po čase zabudne. Pokiaľ však máte v obývačke málo priestoru a veľa kníh, hlbšia knižnica vám padne vhod.

 

Otvorená alebo uzatvorená knižnica?

Veľká knižnica zaplnená zhora nadol knihami je snom nejedného knihomoľa. Poličky plné viazaných titulov pôsobia veľmi príjemne a sú zaujímavým dizajnovým doplnkom. Práve preto sa v dnešnom období preferujú knižnice bez dvierok. Knihy sú pekne viditeľné a sú vždy dostupné.

Zatváracie knižnice sú však praktické. Vďaka dvierkam sa na knihy a na poličky neukladá tak rýchlo prach. Otvorenú knižnicu je potrebné čistiť a vysávať oveľa častejšie. Zbytočný nános prachu by vám alebo vašim deťom mohol spôsobiť zdravotné problémy. Svoje o tom vedia predovšetkým astmatici a alergici. Ak je to aj váš prípad, vyberte si radšej knižnicu so sklenenými dvierkami aspoň na horných, ťažko dostupných poličkách.

Náš zákazník si je vedomý toho, že knihy sú nebezpečným lapačom prachu, a tak zvolil knižnicu, ktorá má väčšinu poličiek uzavretých presklenými dvierkami. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Pri stene alebo v priestore?

Každý nemá to šťastie, že má na knižnicu miesto pri stene. Realitou to býva predovšetkým v malých bytoch či v moderných domácnostiach, kde namiesto stien hrajú prím veľké okná. Ako to v takom prípade vyriešiť s knihami? Dnes už to nie je problém, mnoho výrobcov predáva policové systémy, ktoré sú otvorené z oboch strán. Do priestoru sa dajú postaviť ako efektívna deliaca stena. Ak ste napríklad majiteľom garsónky a potrebujete oddeliť obývaciu časť od spacej, umiestnite stenu do priestoru, napríklad za sedaciu súpravu, a aspoň opticky tak dosiahnete vytúžené predelenie.

 

Poličky alebo klasický nábytok?

V moderných domácnostiach sa na stenách čím ďalej, tým viac množia obyčajné police. Sú relatívne lacným riešením a vďaka ich jednoduchosti ich môžete umiestniť do priestorov, kam by sa žiadny iný nábytok nezmestil. Majú však určité nevýhody, o ktorých treba vedieť skôr, než si ich kúpite.

Poličky na knihy nemusia byť hlboké, zaplnia tak aj miesta, kde by inak hlbší nábytok prekážal. Úložný priestor na knihy tak môžete vyriešiť aj úzkymi poličkami nad sedačkou, rovnako ako náš zákazník. Zdroj: sedackyphase.sk

Najskôr sa presvedčite, že stena, na ktorú ich chcete umiestniť, má pevnú omietku a že tam police budú držať. Toto býva často problémom v starších murovaných domoch, kde sa omietka po vyvŕtaní drobí a police sa potom často kývajú. Pod váhou kníh sa môžu nakloniť alebo dokonca zrútiť. Ďalšou nevýhodou väčšiny poličiek je aj chýbajúce bočné ohraničenie, ktoré absentuje aj na mnohých moderných minimalistických knižniciach. V takomto prípade treba myslieť na zarážky na knihy, pretože inak majú tendenciu sa zosúvať. Pre vlastnú bezpečnosť radšej poličky nezaplňte celé a po stranách nechajte trochu miesta.

 

Pozor na deti!

Keď si už kupujete knižnicu, myslite aj na bezpečnosť všetkých v domácnosti. Vysoká knižnica by mala byť vždy pevne prichytená k stene. Inak môže ľahko spadnúť na malé dieťa, ktoré si ju pomýli s horolezeckou stenou.

Vysoká knižnica, ako tá v obývačke nášho klienta, by mala byť k stene prichytená, aby sa nezrútila v prípade väčšej záťaže. Zdroj: sedackyphase.sk

Venujte pozornosť nosnosti jednotlivých poličiek. Zistite si, koľko kíl unesie jedna polica, aby sa vám jedného dňa nestalo, že sa vám poličky zosunú k zemi aj s vaším intelektuálnym vlastníctvom.

Malé deti tiež veľmi rady vyberajú a zase späť upratujú knihy z najspodnejších poličiek. Ak nechcete, aby došlo k zničeniu vašich obľúbených titulov, dajte do spodných poličiek len tie menej čítané alebo tam deťom rovno zariaďte ich vlastnú knižnicu, prípadne poličky zabezpečte dvierkami so zámkom.