Kúpiť si sedačku, to nie je len tak. Dôležité je dopredu zvážiť, aký súlad bude tvoriť jej farebnosť s ostatnými súčasťami miestnosti. Naučte sa kombinovať farby ako bytový dizajnér.

Aby ste v domácnosti vytvorili dokonalú farebné harmóniu stačí, ak budete počúvať dobre mienené rady odborníkov. Zozbierali sme niektoré z nich, vďaka ktorým zistíte, že interiérový dizajn je zábavná „veda“.

Farebné koleso

Farebné koleso je skvelou pomôckou, pokiaľ sa chcete v interiéri hrať s farbami takmer ako profesionál. Farby sú v ňom rozdelené podľa odtieňov tak, že je možné vidieť vzťahy medzi primárnymi farbami a ich odtieňmi. Rešpektuje sa v ňom princíp svetelného žiarenia základných farieb – žltej, modrej a purpurovočervenej. Pridávaním alebo oslabovaním intenzity ich žiarenia vznikajú jednotlivé odtiene – sčítaním všetkých troch napríklad dostaneme koncovú bielu, odčítaním, naopak, čiernu.

Farebné koleso je základnou pomôckou (nielen) interiérových dizajnérov. Inšpirujte sa ním aj vy.

 

Pre vytvorenie dokonalej harmónie alebo dokonalého farebného kontrastu sa dá na farebné koleso pozerať tromi spôsobmi. Prvým je tzv. kombinovanie analógových farieb, ktoré môžeme nájsť aj v prírode. Vďaka tomu takéto kombinácie vyzerajú prirodzene a elegantne. Princíp je jednoduchý: Zvolíme si jednu časť farebného spektra v kolese, preskočíme susediacu a ďalšia nasledujúca je tá, ktorá sa k nej perfektne hodí.

Pomocou druhého spôsobu využitia farebného kolesa môžete vytvárať dokonalé farebné kontrasty. Ide o kombinovanie komplementárnych farieb, ktoré sú si vzájomnými opakmi. V interiérovom dizajne sa takéto kombinácie používajú často na zvýraznenie alebo oživenie niektorej časti bytu či miestnosti. K sedačke tak môžete použiť kontrastné vankúše, konferenčný stolík alebo farbu podlahy. Môže ísť aj o malý doplnok – napríklad zaujímavý obraz, ktorý bude tvoriť kontrast k farbe steny.

Harmónia a kontrast. Naši zákazníci si vedia vytvoriť oku lahodiaci interiér. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Farebné koleso dokáže poslúžiť aj vtedy, keď chcete vytvoriť kombinácie tón v tóne – teda navzájom prepojiť farby jedného spektra. Dôležité je ustrážiť si mieru a neprehnať to. Sústreďte sa na jeden dominantný odtieň a zvoľte k nemu maximálne ďalšie dva. Tón v tóne môže byť napríklad sedacia súprava a podlaha. Pokiaľ zvolíte sedačku tmavohnedej farby, podlaha by mala byť buď o dva odtiene svetlejšia, alebo, naopak, tmavšia. Rovnaký princíp môžete použiť aj pri vytváraní farebnej kombinácie sedačky a steny.

 

Pravidlo 60-30-10

Pravidlo 60-30-10 je nadčasová formulka, ktorá vám pomôže veľmi jednoducho vytvoriť farebnú harmóniu v jednotlivých miestnostiach. Znamená dodať rovnováhu farbám použitým v priestore. 60-30-10 je v skutočnosti percentuálne zastúpenie jednotlivých farieb. Pokiaľ plánujete vašu obývačku zariadiť „úplne od podlahy“, je pre vás toto pravidlo úplne ideálne.

60 % farba je tou hlavnou v danom priestore. Najčastejšie je to farba stien a tých najväčších súčastí obývačky – podlahy, kobercov alebo sedačky. Táto farba tvorí pomyselné pozadie a základ, od ktorého by sa mali odvíjať ďalšie farebné kombinácie.

30 % farba je sekundárna a mala by zaberať polovicu plochy, ktorá patrí hlavnej farbe. Môžete ju použiť na závesy, kreslá alebo napríklad aj na jednu časť stien (napríklad na tapetu). Dôležité je, aby táto sekundárna farba podporila tú hlavnú. Zároveň by ste však mali prihliadnuť na vzájomné odlíšenie týchto farieb, aby to miestnosti dodalo šmrnc (teda žiadny tón v tóne, sústreďte sa skôr na kombináciu analógových alebo komplementárnych farieb).

10 % farba je dôrazová. Práve ona by sa mala nachádzať na drobných predmetoch, akými sú vankúše, dekoratívne doplnky, umenie alebo lampy. Farby môžu byť buď tón v tóne k primárnej alebo sekundárnej farbe, alebo môžu vytvárať zaujímavý výrazný kontrast.

Dominantná krémová a kontrastná cyklámenová. Dokonalá harmónia farieb u nášho zákazníka. Zdroj: sedackyphase.sk

 

Chcete sa odlíšiť od priemeru?

Pokiaľ máte v živote radi zaujímavé a netradičné veci, existuje ešte jedna možnosť, ako dekorovať vašu obývačku, a to práve porušovaním pravidiel. Jedným takýmto spôsobom je napríklad „pravidlo“ 110 %, v ktorom namiesto jednej 10 % dôrazovej farby použijete dve. Vankúše zvoľte v dvoch rôznych farbách alebo pridajte svietniky v inej farbe, v akej sú ostatné doplnky. Stále však majte v hlave farebné koleso a použite buď analógové, alebo komplementárne farby.

Zaujímavý môže byť aj jednofarebný interiér. Pokiaľ vás zaujíma práve takto riešená obývacia miestnosť, v pravidle 60-30-10 použite len jednu časť farebného spektra. Ideálne sú buď kombinácie sivých, alebo bielych odtieňov.

Pravidlo, ktoré je zo všetkých najdôležitejšie, je Pravidlo dobrého pocitu. Vo vašej obývačke alebo akejkoľvek inej miestnosti sa musíte cítiť príjemne. Nemala by vás preto rušiť žiadna farba, ani jej kombinácie. Nesnažte sa preto nasilu miešať farby, pokiaľ sa s nimi neviete vnútorne stotožniť. Dajte buď na svoju intuíciu, alebo si na pomoc privolajte skúseného bytového dizajnéra. Ten zoberie do úvahy vaše predstavy a preferencie a zmieša ich spolu so svojimi odbornými skúsenosťami.