Urbanistický, industriálny alebo mestský. Tento štýl môže mať rôzne pomenovania, no podstata zostáva rovnaká – vyzdvihnúť individualitu, jedinečnosť a skombinovať na prvý pohľad neskombinovateľné. Obývačku v urban štýle môžete mať aj vy!
Hovorí sa, že urban štýl je ideálny pre mladých, mestských a kreatívnych ľudí. Spája sa s ním tiež bývanie na netradičných miestach – v bývalých skladoch, továrňach či obchodných priestoroch.
Toto všetko je síce sčasti pravda, no nemusí to tak byť do bodky. Industriálny štýl je vhodný pre každého, kto sa nebojí netradičných kombinácií a interiérových doplnkov, a vytvoriť sa dá kdekoľvek, nielen v otvorenom priestore starej továrne. Je pritom jedno, či budete inšpiráciu hľadať na blších trhoch, na povale u starých rodičov alebo v moderných dizajnových obchodoch. Urban štýl prakticky nepozná hranice, no pár typických znakov predsa len má.
Bohémsky a originálne
50., 60. a 70. roky predstavujú špecifické obdobie v dejinách dizajnu, no takisto sú aj inšpiráciou pre vytváranie moderných industriálnych interiérov. Kým v tých časoch bolo minimalistické socialistické zariadenie bežnou súčasťou domácností, dnes sú predtým nenávidené kusy nábytku vyhľadávanou komoditou.
Práve kombinovanie starého (alebo imitácie starého) spolu s najnovšou technológiou a surovosťou materiálov doplnkov je to, čo charakterizuje urban štýl. Nie je primárne určený pre romantické duše a milovníkov pastelových či zemitých farieb (pre tých je vhodnejší skôr provensalský štýl, o ktorom sme písali v predchádzajúcom blogu), ale skôr pre bohémov, ktorí sa nebránia netradičným riešeniam.
Zo starých paliet dokážete vytvoriť napríklad originálny konferenčný stolík. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk
Industriálny interiér je typický využívaním originálnych doplnkov, ktoré majú pôvodné využitie úplne iné (napr. drevené palety, vešiaky, bicykle či staré smaltované reklamné pútače). Spája sa v ňom vintage, street art (pouličné umenie) aj krása surových materiálov, preto je každý jeden interiér zariadený v urban štýle originálny a jedinečný.
Pätoro dekorovania v urban štýle
- Moderné zariadenie a originálne doplnky
Minimalistické a moderné kusy nábytku či elektroniky kombinujte s pokladmi z povaly či z blších trhov. K luxusnej koženej sedačke a širokouhlému televízoru umiestnite napríklad staré funkcionalistické kreslo zdedené po rodičoch alebo si vyrobte konferenčný stolík zo starých paliet. Zaujímavé kúsky môžete nájsť aj medzi novinkami – napríklad v našom e-shope ponúkame konferenčný stolík Tulsa, ktorý je kombináciou dreva a komaxitu a svojou jednoduchosťou do urban štýlu perfektne zapadne.
Jednoduchý čierny stolík z komaxitu a dreva je pre urban obývačku ideálny. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk
Ako doplnok môže slúžiť ošúchaná ceduľka s reklamným nápisom či starý šijací stroj. V podstate to môže byť čokoľvek, čo vy sami považujete za umenie.
- Surové materiály
Urban štýl má navodzovať nedbalosť, mladíckosť, nedokončenosť a v istom význame aj opotrebovanosť. Typické sú preň odhalené tehlové alebo betónové steny (vysoký betónový strop je hitom), masívna drevená podlaha alebo kovová patina. Ak k modernému jedálenskému stolu umiestnite ošúchané kovové stoličky (pokojne môže byť aj každá úplne iná), určite sa trafíte do štýlu. Rovnako tiež, ak zvolíte ako osvetlenie holé žiarovky visiace na kábloch.
Betónové steny, drevená podlaha a veľké holé sklenené okná – priestor priam stvorený pre urban štýl.
- Kov a drevo
Aj keď urban štýl môže navonok pôsobiť nedbalo, opiera sa o kvalitu používaných materiálov. Dokonale sa v ňom dajú kombinovať prírodné materiály ako kov a drevo (tiež v neopracovanej podobe). Do obývačky môžete napríklad umiestniť holý kovový regál, ktorý poslúži ako knižnica. Ak máte tvorivého ducha, niektoré kusy nábytku si môžete vytvoriť aj sami. Zožeňte si napríklad staršiu väčšiu drevenú dosku, skombinujte ju so železnými rúrkami, ktoré poslúžia ako nožičky, a máte originálny konferenčný stolík.
Jednoduchý kovový regál, žiarovka visiaca na kábli či bicykel zavesený ako dekorácia – typický urban štýl. Zdroj: eshop.sedackyphase.sk
- Otvorený, ale tiež menší priestor
K urban štýlu sa ideálne hodí veľký otvorený priestor s vysokým stropom, no nie každý má takúto možnosť bývania. Môžete si ho tiež vytvoriť aj v menšom byte či v garzónke, keď stavíte na originálne doplnky.
- Prírodné farby, matné aj metalické odlesky
Aké sú farby urban štýlu? V tomto smere neplatia prakticky žiadne pravidlá, no v každom urban interiéri by sa mali nájsť kovové odlesky aj farby prírody. Čierna a sivá tu môžu byť hlavnými aj doplnkovými farbami. Čo sa týka kombinovania farieb, urban štýl je skôr striedmy – nábytok by mal ladiť k stenám alebo podlahám. Vyblázniť sa však môžete pri doplnkoch – farbami môže hýriť napríklad koberec pod konferenčným stolíkom, vankúšiky na sedačke či umelecké predmety. Množstvo zaujímavých doplnkov v metalických odleskoch môžete uloviť v našom e-shope. Inšpiráciu pri dekorovaní tohto urban interiéru sme našli napríklad vo vázach SILK alebo v mise RENIE.