Stoličky a kreslá dlho slúžili len ako miesto na sedenie. Bolo v podstate jedno, ako vyzerajú, hlavne, aby boli funkčné. Tieto časy sú však už dávno minulosťou. Vstupom dizajnérov a architektov do oblasti navrhovania sedacieho nábytku sa rozšírila nielen ponuka, ale i samotné funkcie kresiel a stoličiek. Pozrite sa na výber revolučných kusov nábytku, ktoré možno ovplyvnili aj kreslo, v ktorom práve sedíte.
Eames Lounge Chair (Charles a Ray Eames)
Manželia-dizajnéri Charles a Ray Eamesovci boli skutočne výraznými postavami nábytkového dizajnu minulého storočia. Kreslo s názvom Lounge Chair sa pôvodne skladalo z troch drevených preglejok, ktoré spolu s koženým čalúnením tvorili sedaciu časť, chrbtovú opierku a opierku hlavy. Postupom času preglejku nahradili pevnejšie drevá ako orech či čerešňa. Kreslo má prirodzený sklon vzad, vďaka čomu je dokonalé pre relax. Proporcie oboch opierok sú rovnaké, ako aj veľkosť sedacej časti a otomanu. V roku 1956 išlo skutočne o prevratný dizajn, ktorý nie je nemoderný ani dnes.
zdroj: wikipedia.org
Eames plastic chair (Charles a Ray Eames)
Manželia Eamesovci sú autormi dizajnu mnohých kusov nábytku. Ešte pred Lounge Chair to bola drevená stolička s revolučným dizajnom, no o niečo známejšia je ich plastová stolička. Pôvodne bola vyrábaná zo sklenej vaty, no po uvedomení si ekologických rizík spojených s ich výrobou, bola ich produkcia zastavená. Na svetlo sveta sa opäť dostali až v roku 2001, kedy sa začali vyrábať z polypropylénu. Sedák a opierka sú vytvorené z jediného kusu plastu, doplnené o originálnu konštrukciu nôh. Vďaka jednoduchosti a vysokej funkčnosti stoličky je pravdepodobné, že s dizajnom Eamesovcov sa už stretol každý z nás.
zdroj: minimalissimo.com
Egg chair (Arne Jacobsen)
Dánsky architekt Arne Jacobsen kreslo s prívlastkom Egg (Vajíčko) pôvodne navrhol pre vtedajší Radisson SAS hotel v Kodani. Navrhnuté v modernistickom štýle si však získalo priazeň aj “bežného človeka” a aj dnes tvorí súčasť sedacieho nábytku nejednej domácnosti. Jeho vysoká chrbtová opierka poskytuje dokonalé súkromie a mäkké čalúnenie zabezpečuje pohodlné sedenie. Vyskytuje sa aj v kaviarňach a v rôznych televíznych reláciách. Jacobsen bol dizajnérom aj ďalšieho známeho kreslo s názvom Swan (Labuť).
zdroj: diytrade.com
Grand Confort LC2 (Le Corbusiere)
Svetoznámy architekt s umeleckým menom Le Corbusiere sa preslávil svojím vizionárskym zmýšľaním a geniálnymi návrhmi. Okrem stavieb však priniesol revolúciu i do oblasti nábytku. Jeho kreslo Grand Confort LC2 roku 1928 bolo odpoveďou na dovtedy populárne kreslo, tzv. “club chair”. Líši sa viditeľným modernistickým dizajnom, okrem kože využíva oceľovú konštrukciu, sedáky sú vyrobená z polyuretánovej peny (molitan). Kreslo LC2 je sa vyrába dodnes, čo svedčí o jeho nadčasovosti a popularite. Le Corbusier so svojím tímom uvedením toho kresla (a celej série sedacieho nábytku) inšpiroval mnohých dizajnérov a výrobcov k zmene pohľadu na sedacie súpravy.
“club chair” (zdroj: wikipedia.org) LC2 (zdroj: curatedfurniture.com)
Barcelona (Ludwig Mies van der Rohe)
Modernistické kreslo v roku 1929 navrhol nemecký architekt Ludwig Mies van der Rohe. V našich podmienkach sa jeho meno spája najmä so svetoznámou Vilou Tugendhat v Brne. Je známy aj svojím výrokom: “Je omnoho ľahšie postaviť mrakodrap ako vytvoriť stoličku.” No napriek tomu je dizajn kresla/stoličky Barcelona klasikou dodnes. Vytvoril ju pre Nemecký pavilón na výstave Barcelona World Arts Fair, kde boli tieto kusy nábytku jedinými stoličkami na celom podujatí. Kreslo už na prvý pohľad pôsobí luxusne a elegantne, vďaka čomu sa aj dnes využíva najmä v kanceláriách či iných reprezentatívnych priestoroch.
zdroj: decenni.com
Všetky tieto stoličky sa stali nadčasovými a stále slúžia ako inšpirácia pri dnešných dizajnových návrhoch. Stretli ste sa už s niektorými z nich?