7 kritérií, na ktoré je dobré myslieť pri výbere novej sedačky

Sedačka vo vašej domácnosti je s vysokou pravdepodobnosťou jedným z predmetov, s ktorými budete spolunažívať veľmi dlho. Priemerný človek si kupuje novú pohovku každých 10 až 15 rokov, a ak aj vy práve teraz hľadáte nového spoločníka na sedenie, leňošenie a pohodlný relax, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré stojí za to mať na pamäti:

1. Veľkosť

Je dôležité vybrať si sedačku, ktorá zodpovedá veľkosti vášho obytného priestoru, maximálnemu počtu ľudí, ktorí na nej budú pravidelne sedávať a ich potrebám. Vaša pohovka by nemala zahltiť miestnosť a zbytočne zmenšovať priestor, ktorý by sa dal využiť na umiestnenie iných kusov nábytku. Určite myslite na budúcnosť a zvážte, v akej etape života sa nachádzate. Možno sa presťahujete a váš nový domov môže byť menší alebo väčší ako vaše súčasné hniezdo, takže vám zrejme dobre poslúži priemerne veľká sedačka, ktorá dobre zapadne do veľkosti izieb väčšiny domácností. 

2. Pohodlie

Na tejto sedačke budete sedieť, ležať, maznať sa aj vykladať si nohy. Vaše pohodlie je natoľko dôležité, že po náročnom dni v práci by ste sa mali na svoj relax tešiť.

Alebo snívať o tom, ako sa vrátite domov, do pohodlia svojej sedačky a dožičíte si stíšenie v objatí niečoho príjemného: kvalitnej hebkej látky, jemnej kože a mäkkých oblých tvarov. Tak podľahnite pohodliu!

3. Dizajn

My už dávno nevyrábame len sedačky, ale tvoríme pohodlie, preto vieme, že kúpou sedačky sa tvorba interiéru nezačína. Je jedno, či si vyberiete sedačku s klasickým alebo kreatívnejším dizajnom, vždy ju môžete dotvoriť použitím doplnkov, ako sú vankúše a deky. Majte tiež na pamäti celkový štýl svojej domácnosti – medzi jednotlivými obytnými zónami musí vládnuť harmónia.

4. Farba

Vyberte si akúkoľvek farbu! Je to vaša sedačka, váš priestor, vaše pravidlá. Cestujte však trochu v čase a myslite dopredu. Budete túto farbu milovať aj po desiatich rokoch? Ako dobre funguje s inými farebnými kombináciami? Sedačka je jedným z najväčších objektov v interiéri, preto je aj pomerne určujúca. Farby sú základom atmosféry priestoru a nesprávne rozhodnutia na začiatku kreatívneho procesu môžu zničiť výsledok. Vyhnite sa používaniu príliš veľkého množstva farieb alebo farebných kombinácií, ktoré pôsobia disharmonicky. Naopak, použitie viacerých odtieňov jednej farby funguje vo väčšine priestorov perfektne.

5. Funkčnosť

Na trhu sú sedačky, ktoré boli navrhnuté s ohľadom na všestrannosť. Tieto sedačky sa môžu dodávať s pohyblivými alebo vymeniteľnými časťami, ktoré vám umožnia zmeniť vzhľad, dojem alebo funkciu pohovky vo vzťahu k priestoru – to je skvelý spôsob, ako vyhovieť rôznorodým požiadavkám na pohodlie. 

6. Požiadavky na údržbu

Okrem toho, že vaša sedačka má dobrú záruku, ďalším aspektom – aby ste sa uistili, že obstojí v skúške času – je pochopiť odporúčania výrobcu, ako ju možno najlepšie vyčistiť. Ak je vonkajším poťahom koža, znamená to menej starostí, pretože koža je veľmi odolná a nenáročná na údržbu. Ak sa rozhodnete pre látkový poťah, vedzte, že dnešné moderné technológie ponúkajú aj materiály zamerané špeciálne na domovy s domácimi zvieratami či malými deťmi – ich údržba a čistiteľnosť je až prekvapivo jednoduchá. 

7. Mobilita

Ako ľahko sa dá vaša nová pohovka preniesť z miestnosti do miestnosti alebo z domu do domu? Určite nechcete pohovku, ktorá je ťažká ako kus kameňa alebo má taký objemný tvar, že musíte odstrániť okná a dvere, aby ste ju dostali do svojej domácnosti či z nej.