Snívate o funkčnej obývačke? Nechcete v malom priestore zakopávať o zbytočne veľkú sedačku? Radi by ste u vás pohodlne usadili aj prípadnú návštevu? Áno, pri kúpe novej sedačky musíte myslieť na mnoho vecí. Vzhľadom na to, že ju nevyberáte každý deň, zhrnuli sme pre vás najčastejšie chyby, ktoré pri výbere sedacej súpravy robíte. Ponúkame aj rady a tipy, ako týmto chybám predísť.
Chyba č. 1. Neviete presne rozmery miestnosti.
„Láska, aká dlhá je tá stena?“
„Ako to mám vedieť, ty si to zapisoval!“
Podobný rozhovor nie je pri výbere vhodného sedacieho nábytku výnimkou. Zákazníci nám v obchode často nedokážu povedať, akú veľkú sedačku vlastne potrebujú.
Preto si pred návštevou obchodu s nábytkom precízne zmerajte všetky steny a váš súčasný nábytok. Obstarajte si pôdorys miestnosti, alebo dokonca 3D plán. Vďaka smartfónom ho môžete mať stále so sebou. Nezabudnete tak na výšku okien a na výstupky, ako sú parapety, radiátory či potrubie.
Pri nákupe nábytku nezabudnite ani na prípadné výstupky, ktoré by mohli prekážať. Takto nakoniec skončil pracovný stôl. Čo keby to bola vaša drahá sedačka? zdroj: archív
Noste so sebou meter! Uľahčí vám čas a prácu. Vždy si budete istejší, keď si daný sedací nábytok sami premeriate. Lepšie si predstavíte, čo sa vedľa neho zmestí alebo ako ďaleko bude televízia.
Nezabudnite sa s predajcom poradiť o tom, ako nábytok doručiť. Zmerajte si šírku všetkých dverí, ktorými treba sedačku preniesť. Predavač by mal vedieť, či prejde, alebo treba hľadať iné riešenie.
Doručenie sedačky nie je hračka. Zmerajte si poriadne všetky dvere, ktorými treba nábytok preniesť, aby nová drevená zárubňa neskončila ako tá na obrázku. zdroj: archív
Chyba č. 2. Snažíte sa vtesnať rohovú sedačku aj tam, kde sa nehodí.
Sedenie do rohu je obľúbené predovšetkým vo veľkých rodinách. Dobre si ale rozmyslite, či ho naozaj potrebujete. Zostane vám potom priestor aj na ďalší nábytok, ktorý chcete v obývačke mať? Koľko ľudí bude sedačku každodenne využívať? Na aký účel bude slúžiť? Kam posadíte návštevy? Vďaka týmto otázkam možno zistíte, že vám bude stačiť pohovka pre dve až tri osoby.
Rohová sedačka, ako napríklad Lugano, je skvelá pre veľkú rodinu. V malých obývačkách ale môže prekážať. zdroj: sedackyphase.sk
Aby ste v malom priestore neplytvali miestom, môžete menšiu sedačku doplniť jednou alebo viacerými taburetkami, ktoré vám poslúžia nielen ako sedenie pre návštevy. Zídu sa aj ako podložky pod nohy alebo náhrada konferenčného stolíka.
Počítate vo vašom obývacom priestore s televíziou? Dajte si záležať na tom, aby väčšina miest sedacej súpravy bola umiestnená tak, aby ľudia pozerali na obrazovku spredu. Inak by ste si mohli zničiť oči a chrbát.
Chyba č. 3. Chcete mať rozkladaciu sedačku za každú cenu.
Sedenie i posteľ v jednom – je to neuveriteľne praktické riešenie. Aj my ho radi odporúčame do menších bytov. Potrebujete ale rozkladací gauč práve vy? Nenašlo by sa u vás iné miesto pre uloženie návštevy ako v obývačke?
Rozkladacia sedacia súprava (na obrázku Palermo) vyhovuje tým, ktorí nemajú iné miesto na spanie pre hostí. Ak môžete návštevy uložiť inam, radšej si kúpte pevnú pohovku. zdroj: sedackyphase.sk
Gauč, ktorý nie je rozkladací, je predsa len komfortnejší. Takže ak na ňom trávite veľa času, radi sledujete filmy alebo si čítate, pohodlné sedenie by pre vás malo byť prioritou.
Chyba č. 4. Myslíte si, že luxusne vyzerá len kožená sedacia súprava.
Vyzerá vznešene a je dobre umývateľná. Lenže cena kvalitnej koženej sedacej súpravy je vyššia ako tej s textilným poťahom. Nie každý si ju môže dovoliť.
Okrem toho, kým si vyhrejete svoje miestečko, na ktorom práve sedíte, povrch koženej sedačky vás môže aj chladiť. Predovšetkým ľudia citlivejší na výkyvy všetkých teplôt majú tendenciu zakrývať sedačku dekou. Vzhľadom na počiatočnú investíciu je to naozaj škoda.
Luxusne pôsobí aj látkový poťah, rovnako ako na sedačke Montreal. zdroj: sedackyphase.sk
Ak túžite po dobre vyzerajúcej sedačke, ktorá sa ľahko čistí, spýtajte sa predajcov na umývateľné textílie. Niektoré z nich dokonca imitujú kožu.
Chyba č. 5. Zabúdate, že farebnosť sa môže opozerať.
Asi najväčším problémom býva odtieň sedačky. Ste si vedomí toho, že ide o veľký kus nábytku, na ktorý sa budete pozerať dennodenne niekoľko rokov? V dôsledku toho niekedy volíte až príliš tmavé alebo fádne odtiene. Nesmiete ani zabúdať, že farebnosť pohovky a kresiel pôsobí vo veľkých obchodných priestoroch inak než vo vašej útulnej obývačke.
Čierne kreslo (na obrázku Faro), môže vo veľkej osvetlenej predajni vyzerať subtílnejšie. V malom priestore vašej obývačky bude ako „päsť na oko“. zdroj: sedackyphase.sk
Keď kupujete sedací nábytok, mali by ste už mať premyslené, do akých farebných tónov bude obývačka ladená a aké ďalšie výrazné veci sa budú nachádzať v priestore. Premyslite si, ako na vás pôsobia jednotlivé farby a či sa na nich zhodne celá rodina.
Našťastie, vďaka moderným technológiám už môžete mať fotky vašej obývačky a ďalšieho nábytku všade so sebou. Ak si neviete rady s farebnosťou, všetko podstatné si nafoťte na telefón a spýtajte sa na názor priateľov alebo priamo predajcu.
Váš PHASE tím
zdroj:
http://www.houzz.com/ideabooks/373308/list/six-tips-for-choosing-the-perfect-sofa?ps=1
http://www.wikihow.com/Choose-Living-Room-Furniture